butonn4
 

 Star Gazetesinin Hastanemiz Hakkında Yorumu

İstanbul Halkalı’da bulunan Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çok yeni olan bir teknikle ameliyatsız kapak değiştirme operasyonu (TAVİ) yapıldı.

 

Hastane Başhekimi Doç. Dr. İhsan Bakır, “Dört vakamızı bu yöntemle tedavi ettik. Bu teknik Türkiye’de de sadece bir yıldır 3 hastanede uygulanıyor. Bir yıl içindeki toplam vaka sayısı 30 civarında. Bu yöntemin hastalar açısından önemi şu: Genelde 60 yaş ve üzerindeki hastalarda görülen ve aort kapağında darlık ile ortaya çıkan bir hastalık bu. İleri yaş hastası bu kişileri açık cerrahiyle tedavi etmeye genelde kimse cesaret edemiyor. Çünkü kalp kasının kasılma kapasitesi iyice azalmış, ileri derecede akciğer hastalığı (KOAH gibi); diyaliz bağımlılığı, hastanın daha evvel kalp ameliyatı geçirmiş olması gibi ameliyata 2-0 yenik başlamanıza neden olan riskler söz konusu.

 

TAVİ bu hastalar için bulunmaz bir nimet. Ama maalesef özel hastanede yaptıramıyorlar. Çünkü ameliyat masrafları 70-80 bin lirayı buluyor. Bu insanları ölüme mi terkedeceksiniz o zaman” diye konuştu.

İKİ SAAT SONRA NORMAL ODAYA GEÇİŞ

TAVİ (Transkateter Aort Valv İmplantasyonu) ile en fazla bir iki gün içinde hastanın solunum cihazından çıkarıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Bakır “Hatta hastalarımızdan birini iki saat sonra normal yatağa aldık. Bu 4 vakadan biri, 82 yaşında profesör. Ameliyatı özelde yaptırmaya imkanı yok; oturup evinde ölümü bekleyecekti belki de. Oysa hala onun bilgilerinden faydalanan yüzlerce öğrencisi var” dedi.

HER HASTAYA UYGULANMAMALI 

• Kalp kapaklarından aort kapağı darlığının (tıbbi adıyla aort stenozu) tedavisi, açık kalp ameliyatı ile yapılıyor.  Ancak, hastaların bir kısmına hayati risk nedeniyle cerrahi yapılamıyor. TAVİ işlemi ile aort kapağının, anjiyo veya kalp damarlarına balon veya stent yapar gibi değiştirilmesine olanak sağlıyor. Ancak Doç Dr. Bakır’a göre işlem, ameliyattan korkuyorum diyen her hastaya uygulanmamalı. Bakır, “Etik kurallar ve seçilen vakanın işleme uygun olması gözetilmeli. Devlete da maliyeti oldukça yüksek bir işlem çünkü” açıklamasını yapıyor.

 

 

 

Bu haber 8088 defa okunmuştur.

  • PAYLAŞ :
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us

Adınız
E-mail Adresiniz
Yorumunuz
 
  reşit aydın ( 29/11/2010 )
 mehmet akif ersoy hastanesi gibi bir hastanenin var olmasi cok buyuk bir sans... ayrica ekip cok tecrubeli ve anlayisli... benim baban 83 yasında ve bir haftadır mehmet akif ersoy hastanedi kardioloji yogun bakımda yatıyor... yogun bakımda yatmanın bu kadar rahat ve guven verici oldugunu bu hastanede gordum... tum yetkililerinde ve personeline basta bashekim beye hastane mudurune ve tum doskorlara canı gonulden basarılar diliyorum...
 
  rıza ( 30/11/2010 )
 türk tıp adına büyük bir gelişme benim de cocuklarım okumaktalar bu mükemmel tıp gelişmesini örnek almaktalar bütün doktorlarımıza başarılar
 
  Mehmet ( 25/10/2010 )
 Gerçekten M.Akif Ersoy kalp ve damar eğitim hastanesi çok güzel ve modern bir hastane. Yapılmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Ben de bir hekim olarak orada böylesine çağdaş bir hastane bulacağımı düşünmemiştim..
87 yaşında ağabeyim Ali Karal'ın by-pass ameliyatı için 22.10.2010
tarihinde bu hastaneye yatırmamız önerildi ve bizde hastamızı Mehmet akif Ersoy yatırmak için gittiğimizde gözlerime inanamadım.Hastane çok güzel,doktor ve personeli son derece sıcak ve bilgili...
Hastamız 25.10.2010 günü başarıyla ameliyat edildi ve şu anda yoğun bakımda bulunmaktadır.Değerli doktor ve yardımcı personele kalbi şukran ve saygılarımızı sunuyorum.


Dr Mehmet Karal
 
Diğer Haberler
Kalp Okulu Semineri Kalp Sağlığı İçin Beslenme

2015 Kalp Sağlığı okulunun,ikinci semineri olan ‘Kalp Sağlığı İçin Beslenme’ ‘konulu seminer 26 Şubat 2015 tarihinde Diyetisyen Burcu Ünal’ın anlatımları ve sunumları ile hastanemiz konferans salonunda yapıldı

2015 Kalp Sağlığı Okulunun birinci seminerini Gerçekleştirdik.

Hastanemizde 110 katılımcının olduğu 2015 Kalp Sağlığı okulunun,birinci semineri olan ‘Kalp hastalıklarının sebepleri,belirtileri nelerdir?Nasıl korunmalıyız? ‘konulu seminer 29 Ocak 2015 tarihinde Uzm.Dr.Ali Birant’ın anlatımları ile gerçekleştirdik.

MİNİK KALPLERİN MOTİVASYON GÜNLERİ -2

Minik kalplerin Motivasyon Günleri projemizin, ikincisini 25 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirdik.

MİNİK KALPLERİN MOTİVASYON GÜNLERİ

Minik Kalplerin Motivasyon Günleri projemizin ilk faaliyetini kukla gösterisi, palyaço etkinlikleri ve çocuk korosu ile 28 Ocak 2015 ‘de gerçekleştirdik.

Hastanemizde İlk Başarılı Kalp Nakli Gerçekleşti

Avrupa yakası ve Trakya Bölgesindeki tek kalp nakli yapan hastane olma özlelliği taşıyan hastanemiz ilk başarılı kalp naklini gerçekleştirip, nakil olan hastayı evine uğurlarken organ bağışına dikkat çektiler. Türkiyede her beyin ölümü vakasının organları bağışlansa kalp nakli bekleyen hasta kalmayacağını belirten ekip bunun için de çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

Hasta Okulu Eğitimlerimiz Devam Ediyor

Hastanemizde 2014 Kalp Sağlığı okulunu Seminerleri Aylık Periyotlar ile devam ediyor.

Girişimsel Kardiyoloji ve Hemşirelikte Güncel Yaklaşımlar Sempozy

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 2. Hemşirelik Sempozyumu’nda “Girişimsel Kardiyoloji ve Hemşirelikte Güncel Yaklaşımlar” işlendi.

İsveçli Tıp Öğrencilerinden Hastanemize Ziyaret

Türkiye'de ki sağlık sistemini yakından incelemek için İsveç'in Trollhattan şehrinde intern olarak görev yapan 45 kişilik bir gurup düzenlemiş oldukları İstanbul Gezisi kapsamında hastanemizi ziyaret ettiler.

Prof. Dr. Nevzat USLU'ya Veda

Hastanemiz eski Hastane Yöneticisi/Başhekimi ve Kardiyoloji Eğitim sorumlusu Prof. Dr. Nevzat USLU İstanbul dışında başka bir sağlık kuruluşuna geçtiği için Hastanemizden 15 Eylül tarihinde ayrılacak.

Kalp Sağlığı Okulu Seminerlerimiz Devam Ediyor.

Hastanemizde 2014 Kalp Sağlığı okulunun dördüncü semineri olan ‘Kalp hastalıklarında enfeksiyon ve aşılanma’ konulu seminer 24 Nisan 2014 tarihinde Uz.Dr.Serpil Öztürk’ün anlatımları ve sunumları ile hastanemiz konferans salonunda yapıldı.

      Ana Sayfa
      Hakkımızda
      Poliklinikler ve Doktorlarımız
      Hekim Aylık Çalışma Tablosu
      Anlaşmalı Hastaneler
      Hasta Hakları
      Ziyaretçi Defteri
      Resim Galerisi
      Video Galeri
      Akıllı İlaç Kullanım Politikası
      Seminer Programları
      İletişim
Duyurular
 “Yan dal polikliniklerimiz (Çocuk kardiyoloji ve nefroloji), 0212 692 20 70 numaralı telefon hattı üzerinden ; haftaiçi hergün saat 08:00-12:30 arasında arayarak randevu alabilirsiniz.”     


 26 Mart 2012 tarihinden itibaren Merkezi Hastane Randevu Sistemine geçildiğinden bu tarihten itibaren randevular sadece www.imaeh.gov.tr adresli web sitemiz üzerinden veya 182 numaralı telefon hattından verilmektedir. Hastalarımıza önemle duyurulur…     


 Sigara bırakma polikliniğimiz her perşembe hasta kabülü yapmaktadır. (Uzm.Dr. Füruzan Pınar KUZER)     


 Merkez hastanemizde EEG çekimlerimiz başlamıştır.     


 Hastanemizde hem Uyku Hastalıkları polikliniği hem de uyku laboratuarı hizmete girmiştir.      


Üyeler için
Kullanıcı
Şifre
 

             

Üye Olun 

I Şifremi unuttum
Anket
Yeni Web Sitemiz Nasıl Olmuş ?
Çok Güzel olmuş
Güzel Olmuş
Daha Güzel Olabilirdi
  
İstatistikler

Tarih

28/03/2015

Online

3  kişi
Bugün
152  kişi
Toplam
4,772,982  kişi

 

       

   
EKUAL MEDiscovery
 

The Complete Discovery Solution

[:: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Eğitim Araştırma Hastanesi::]
Adres:
İstasyon Mah.Turgut Özal Bulvarı No:11 Küçükçekmece- İSTANBUL  
Telefon:
212 692 20 00 - 212 548 48 64
Fax:
212 471 94 94
E-mail:
info@imaeh.gov.tr
 

 

   
   

Hastanemiz Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kuruluşudur..
Bu sitede yer alan tüm materyaller
İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne  aittir.
 Design By Ahmet ERASLAN